Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A Uzaya Fırlatılmaya Hazırlanıyor

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A Uzaya Fırlatılmaya Hazırlanıyor

Dünyanın En Popüler Sosyal Medya Platformları ve Kullanıcı İstatistikleri

26 okunma — 02 Temmuz 2024 13:15
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6683d3344305c

Facebook, Instagram ve WhatsApp Zirvede

Facebook, Nisan ayı itibariyle aylık 3 milyarı aşan aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Facebook’un sahibi Meta şirketine ait Instagram ve WhatsApp ise sırasıyla 2 milyar ve 2 milyar kullanıcı ile 3’üncü ve 4’üncü sıralarda yer alıyor. Facebook Messenger ise bir milyar kullanıcı ile 7’nci sırada kendine yer buluyor.

YouTube ve Diğer Popüler Platformlar

En çok kullanıcıya sahip ikinci sosyal medya platformu, Google’ın sahibi olduğu çevrim içi video paylaşım platformu YouTube. YouTube, dünya genelinde 2,5 milyar kişi tarafından tercih ediliyor. Elon Musk’ın sahibi olduğu X (Twitter) platformu ise 611 milyon kullanıcıyla 12’nci sırada bulunuyor.

Çinli Sosyal Medya Platformları Yükselişte

Çin merkezli sosyal medya uygulamaları da dikkat çekiyor. En çok ilgi gören platform olan TikTok, yaklaşık 1,6 milyar kullanıcıya sahip. TikTok’un ardından sırasıyla WeChat, Douyin, Kuaishou, Weibo ve QQ gibi platformlar da milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Dünya Genelinde Sosyal Medya Kullanımı

We Are Social’ın 2024 raporuna göre dünya genelinde 5 milyar kişi sosyal medya kullanıyor. Bu sayı, dünya nüfusunun %62’sine denk geliyor. Günlük ortalama 2,23 saatini sosyal medyada geçiren kullanıcılar, ayrıca kitap okuma, müzik dinleme ve oyun oynamaya da zaman ayırıyor.

Türkiye’de Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı

Türkiye’de günlük ortalama 2 saat 44 dakika sosyal medyada geçiriliyor ve toplamda 6 saat 57 dakika internet kullanılıyor. En fazla kullanıcıya sahip platformlar arasında YouTube, Instagram, TikTok, Facebook, X ve LinkedIn kendilerine yer buluyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli