Adım Adım Rahatlık için Muya Ev Terlikleri

Sıradaki içerik:

Adım Adım Rahatlık için Muya Ev Terlikleri

DİSK-AR Raporuna Göre Türkiye’de İşsizlik ve İstihdam Durumu

50 okunma — 25 Mart 2024 20:08
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6601af8203058

Türkiye, Avrupa ve ABD Arasında En Yüksek Geniş Tanımlı İşsizliğe Sahip Ülke

DİSK-AR’ın 2023 İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’na göre, Türkiye geniş tanımlı işsizlik oranı açısından Avrupa ülkeleri ve ABD arasında en yüksek seviyede bulunmaktadır. ABD’de geniş tanımlı işsizlik yüzde 7,2 iken AB ortalaması yüzde 12 iken Türkiye’de bu oran %22,8’e yükselmektedir.

Genç İşsizlik Oranları ve Kadın İstihdamı

Rapora göre Türkiye’de çalışabilir 65,4 milyon kişinin sadece 22,3 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı işlerde yer almaktadır. Her beş kadından sadece biri kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda bulunmaktadır. Geniş tanımlı genç işsizlik oranı %38,8, genç kadın işsizliği oranı ise %48,8 olarak kaydedilmiştir.

Avrupa’da En Yüksek Geniş Tanımlı İşsizliğe Sahip Ülkeler

Raporda Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında da en yüksek geniş tanımlı işsizliğe sahip ülke olduğu belirtilmektedir. İspanya %20,4 ile ikinci sırada yer alırken, İtalya, İsveç ve Yunanistan sıralamada yer almaktadır. En düşük geniş tanımlı işsizlik oranlarına sahip ülkeler ise Polonya, Malta ve Macaristan olarak belirlenmiştir.

Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam Oranı ve Cinsiyetler Arası Fark

2023’te TUİK tarafından açıklanan resmi istihdam oranı %48,3 iken, DİSK-AR’ın hesaplamalarına göre Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı %34,1 olarak gerçekleşmiştir. Kadınlarda resmi istihdam oranı %31,3 iken KATİ oranı %19,5, erkeklerde ise resmi istihdam oranı %65,7 iken KATİ oranı %48,9 olarak hesaplanmıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli