TEKNOFEST Kuantum Hackathon Yarışması: Geleceğin Sağlık Teknolojilerine Yön Veriyor

Sıradaki içerik:

TEKNOFEST Kuantum Hackathon Yarışması: Geleceğin Sağlık Teknolojilerine Yön Veriyor

Çinli Bilim İnsanları Yapay Zekâ Askeri Komutan Üzerinde Çalışıyor

38 okunma — 19 Haziran 2024 15:20
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6672ccff50700

Yapay Zekâ, İnsan Askeri Liderlerinden Esinleniyor

Çin’de, yapay zekânın silahlı kuvvetlere liderlik etmesi yasak olmasına rağmen, Çinli bilim insanları laboratuvar odaklı savaş oyunlarında yer alacak bir yapay zekâ askeri komutan üzerinde çalışıyor. South China Morning Post’un raporuna göre, yapay zekâ, insan askeri liderlerini temel alarak güçlü ve zayıf yanlarını değil, aynı zamanda kişiliklerini ve düşünce kalıplarını da yansıtıyor.

Yapay Zekâ Askeri Komutanı Hebei Eyaletindeki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde Geliştiriliyor

Raporlara göre, yapay zekâ botundan oluşan komutan, sanal savaşlara katılarak kuvvetlerini yönetme yetkisine sahip. Proje, yapay zekâ askeri komutanının hızla öğrenme kabiliyetine sahip olduğunu da gösteriyor. Şu ana kadar sadece Hebei eyaletinde bulunan laboratuvar kapsamında geliştirilen yapay zekâ askeri komutanı, gelecekte ordu içinde kullanılabilecek potansiyele sahip.

Çin Ordusunun Yapay Zekâ ve Robot Teknolojilerine İlgisi

Çin, yapay zekâ ve robot teknolojilerini ilk defa silahlı kuvvetlerinde kullanmıyor. Daha önce, tüfek taşıyan robot köpekler ve saldırı dronları üzerinde deneyler yapan Çin ordusu, teknolojik gelişmelerle adından söz ettiriyor. Ancak, bu ilerlemeler yapay zekânın potansiyel tehlikeleri konusunda endişe duyan eleştirmenlerin endişelerini artırıyor. Yapay zekânın bağımsız kararlar alma yeteneğini geliştirmesi, gelecekteki tartışmaların daha da kızışmasına neden olabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli