Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı, Selçuk Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluştu

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı, Selçuk Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluştu

Çin’de Yabancı Yatırımların Azalması Devam Ediyor

71 okunma — 23 Şubat 2024 20:11
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65d8d1b455f39

Doğrudan Yabancı Yatırımların Düşüş Trendi

Çin’e gelen yabancı doğrudan yatırımlarda geçen yıl yaşanan azalma, bu yıl da devam ediyor. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ocak ayında doğrudan yabancı yatırımlar 112,71 milyar yuan seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre %11,7 azalışı temsil ediyor.

Net Doğrudan Yatırım 30 Yılın Dibinde

Çin’in 2023 yılı cari işlemler dengesindeki net doğrudan yatırım miktarı da 30 yılın en düşük seviyesine geriledi. Çin Devlet Döviz Takas İdaresi verilerine göre, Çin’e gelen doğrudan yabancı yatırımlar ile Çin’in yurt dışına yaptığı yatırımlar arasındaki fark 33 milyar dolar oldu. Bu miktar, 2022’ye kıyasla %80 azalışı temsil ediyor.

Etkileyen Faktörler

Küresel jeopolitik belirsizlikler, Batı ülkelerinin ekonomik bağımlılığını azaltmaya yönelik politikaları, tedarik zincirlerindeki değişimler ve Çin’de yürürlüğe giren Casuslukla Mücadele Yasası gibi düzenlemeler, yabancı yatırımların azalmasında etkili olan faktörler arasında öne çıkıyor. Ayrıca, açık piyasa bilgisi ile devlet sırrı arasındaki sınırların belirlenmesi ve uluslararası danışmanlık şirketlerine yapılan baskınlar da yabancı yatırımcıları tedirgin ediyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli