Zihinsel Sağlığınız İçin Karşıyaka Psikolog İle Profesyonel Destek

Sıradaki içerik:

Zihinsel Sağlığınız İçin Karşıyaka Psikolog İle Profesyonel Destek

CHP’li Umut Akdoğan’dan Emeklilere Destek İçeren Kanun Teklifi Açıklaması

58 okunma — 02 Mart 2024 20:06
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e35c88e07ac

Umut Akdoğan, TBMM’ye Emeklilere Destek Kanun Teklifi Sundu

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Umut Akdoğan, Meclis’e sundukları kanun teklifi ile ilgili bilgi verdi. Akdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kamuoyuyla paylaştığı “Birleşik Emekli Kart” ile ilgili Emeklilere Emekli Kart Verilmesi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi hazırladıklarını belirtti.

Emeklilere ”Emekli Kart” Verilmesi Öngörülüyor

5 maddelik kanun teklifinde, emeklilere banka kartı niteliğine sahip ”Emekli Kart” verilmesi öngörülüyor. Teklifte, ”Emekli Kart” sahiplerinin ikametgâhlarında kullandıkları elektrik, doğalgaz ve belediyelerce tahakkuk ettirilecek su ücretlerinin yüzde 40’tan az indirim içermemek üzere belirlenecek tarife üzerinden alınması, bayramlarda emeklilere bir aylık net asgari ücret kadar ikramiye ödenmesi ve emeklilerin kamu hizmetlerden tamamen ücretsiz yararlanması hükümleri yer alıyor.

Gelir Eşitsizliği ve Emekli Maaşı Farkı

Teşvik edilen kanun teklifinde, Türkiye’nin AB ortalamasında en yüksek gelir eşitsizliğine sahip olduğu vurgulanarak, emeklilerin alım güçlerinin azaldığına dikkat çekildi. Emeklilere yönelik yapılan düzenlemelerin sosyal hukuk devleti anlayışı kapsamında olduğu belirtildi.

Akdoğan’dan Eleştiri

Umut Akdoğan, AK Parti’ye yönelik eleştirilerde bulunarak, emeklilerin yaşam standartlarının düşük olduğunu ve iktidarın bu konuda duyarsız kaldığını ifade etti. Akdoğan, emeklilere daha fazla destek sağlanması gerektiğini belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli