Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Denizcilik Sektöründe Türkiye’nin Başarıları

Sıradaki içerik:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Denizcilik Sektöründe Türkiye’nin Başarıları

Brezilya, Meta’nın Yapay Zekâ İçin Instagram ve Facebook Gönderilerini Kullanmasını Yasakladı

21 okunma — 04 Temmuz 2024 13:18
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 668676e3c6546

Brezilya Ulusal Veri Koruma Ajansı (ANPD) Meta’nın Yapay Zekâ İzinlerini Askıya Aldı

Brezilya, ABD merkezli Meta’nın, yapay zekâ sistemlerini geliştirmek amacıyla Brezilya vatandaşlarının Instagram ve Facebook gönderilerini kullanmasını yasakladı. Brezilya Ulusal Veri Koruma Ajansı (ANPD), Meta’nın yapay zekâ temelli konuşma botlarının geliştirilmesi için kullanıcıların gönderilerini kullanmasına izin veren gizlilik politikasını askıya aldı. ANPD, kullanıcıların temel haklarının zarar görmesi riski nedeniyle harekete geçtiğini açıkladı.

Meta’ya 9 Bin Dolarlık Ceza Tehdidi

ANPD, Meta’ya gizlilik politikasını değiştirmesi için 5 iş günü süre verdi. Eğer Meta bu sürede politikasını değiştirmezse günlük 50 bin Brezilya reali (yaklaşık 9 bin dolar) para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Brezilya Veri Gizliliği kurumundan Pedra Martins, Meta’nın Avrupalı ve Brezilyalı kullanıcılara uyguladığı politikalardaki tutarsızlığa dikkat çekerek ANPD’nin kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Meta’nın Sözcüsünden Açıklama

Meta’nın sözcüsü ise, Brezilya’daki bu karardan hayal kırıklığına uğradıklarını ifade ederek, yapay zekanın faydalarını Brezilyalılara sunmayı geciktirebileceği endişesini dile getirdi. Meta’nın yapay zekâ modellerini geliştirmek için Brezilyalı genç ve çocukların gönderilerini kullanmayı planladığı, ancak Avrupa’da 18 yaşından küçüklerin verilerinin kullanılmayacağının altını çizdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli