Antarktika’dan Kadın Bilim İnsanlarından Güçlü Mesajlar

Sıradaki içerik:

Antarktika’dan Kadın Bilim İnsanlarından Güçlü Mesajlar

Bombus Arılarının Gizemli Dünyası Araştırmalarla Açığa Çıktı

75 okunma — 07 Mart 2024 15:08
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e9ae2c997e0

Bilim İnsanları, Arılara Karmaşık Bir Bulmacayı Nasıl Çözeceklerini Öğretti

Bombus veya tüylü olarak da bilinen arıların gizemli dünyası, bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarla aydınlatıldı.

Bilim insanları, arılara iki adımlı bir bulmacanın nasıl çözüleceğini öğretti. Eğitim için ödüllendirme kullanan arılar, kendilerinden beklenen görevleri başarıyla yerine getirdi.

Yeni arılara eğitim verilmeden önce, bu görevi zaten bilen arıları izleyen arılar, hızlıca iki adımı doğru sırayla tamamladılar. Araştırmacılar, Nature dergisinde böceklerin karmaşık görevleri sosyal etkileşim yoluyla öğrenebileceğini ilk defa gösterdi.

Arılar Sosyal Etkileşim Yoluyla Karmaşık Görevleri Öğrenebiliyor

Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Profesör Lars Chittka, araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Bu deney, bir yaban arısının bile tek başına çözümleyemeyeceği kadar karmaşık bir görevi sosyal etkileşim yoluyla öğrenebileceğini gösterdi.”

Araştırmacı Alice Bridges ise arıların öne çıkmasının sebebini şöyle açıkladı: “Bu kadar karmaşık şeyleri öğrenme yeteneğinin yalnızca insanlarda olabileceği düşünülüyordu. Ancak bu deney, bir yaban arısının bile tek başına aynı karmaşıklıkta bir davranışı öğrenebileceğini gösterdi.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli