Honda, ABD’de 750 binden fazla aracını geri çağırdı

Sıradaki içerik:

Honda, ABD’de 750 binden fazla aracını geri çağırdı

Almanya’daki Araştırma Kırışıklıkların Algılanması Üzerine Şaşırtıcı Sonuçlar Verdi

71 okunma — 06 Şubat 2024 21:10
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65c2763302dbf

Çekicilik, Hoşluk ve Güvenilirlik Kırışıklıklarla İlişkilendiriliyor

Almanya’daki Berlin Humboldt Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, kırışıklıkların insanların daha az çekici ve güvenilmez olarak algılandığı ortaya çıktı. 353 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışmada, yüzünde çizgiler olan ve olmayan avatarların değerlendirmeleri istendi. Katılımcılar, her kişinin çekicilik, sıcaklık, hoşluk, güvenilirlik, ahlakilik ve denge açısından nasıl göründüğünü değerlendirdi. Ayrıca her yüzün mutluluk, öfke, üzüntü, korku, tiksinti ve şaşkınlık ifade etme derecesini de değerlendirdi.

Kırışıklıkların Etkisi Kadın Yüzlerinde Daha Belirgin

Acta Psychologica dergisinde yayınlanan analiz, kırışık yüzlerin daha az çekici, hoş ve güvenilir olarak algılandığını ortaya koydu. Bu etki kadın yüzlerinde daha belirgin görülürken, sonuçlar yaş aralığı olarak 18 ila 68 yaş arasında olan katılımcılar için aynı kaldı. Araştırmacılar, “Bu bulgular, yaşlı insanların genellikle yüzlerindeki kırışıklıklar ve bunlarla ilişkili çekicilik ve duygusallık yargıları dışında başka hiçbir nedenden dolayı daha az hoş olarak algılandıklarını gösteriyor. İlk izlenimleri düzeltmenin zor olduğu göz önüne alındığında, bunun kalıcı etkileri olabilir.” açıklamasını yaptı.

Kırışıklıkların Algısı Güzellik Endüstrisi ve Toplumsal Normlarla İlişkili Olabilir

Araştırmacılar, bu bulguların kırışıklıkların olumsuz etkilerinin, güzellik endüstrisinin pürüzsüz alınlar ve sıkı çene hatlarına yönelik talepleri desteklediğini düşünüyor. Kırışıklıkların algısının, toplumsal normlar ve güzellik anlayışı ile bağlantılı olabileceği belirtiliyor. Bu durum, bireylerin ilk izlenimlerini düzeltmenin güç olduğu düşünülürse, kırışıklıkların kalıcı etkilere yol açabileceğini gösteriyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli