Fenerbahçe, Mondihome Kayserispor Maçına Motivasyon Dolu Hazırlandı

Sıradaki içerik:

Fenerbahçe, Mondihome Kayserispor Maçına Motivasyon Dolu Hazırlandı

AFAD, Arama Kurtarma Malzemelerini Yerlileştirme Projesiyle Türk Sanayisine Destek Veriyor

21 okunma — 13 Mayıs 2024 10:14
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 6641bdc680485

AFAD, Yerli Üreticilerle İş Birliği İçinde

AFAD, arama kurtarma çalışmalarında kullanılan malzemelerin yerlileştirilmesi amacıyla 10 Kasım 2023’te başlattığı proje kapsamında önemli adımlar attı. Proje kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir’deki iş insanlarıyla bir araya gelen AFAD başkanlık yetkilileri, arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılan malzemeleri tanıtarak yerli üreticilerle iş birliği sağladı.

Yerli Üretim Malzemeler Artıyor

Proje kapsamında Almanya, ABD, Finlandiya, Hollanda, Fransa ve İngiltere’den ithal edilen arama kurtarma malzemelerinin yerli üretimine başlandı. Kaldırma yastığı, tripod, maske, batarya, baret, fan, dekontaminasyon solüsyonu ve enkaz altı görüntüleme cihazı gibi 14 farklı malzemenin üretimi gerçekleştirildi. AFAD Arama ve Kurtarma Daire Başkanı Kartal Muhçı, yerli üretim malzemelerin sergilendiği başkanlık binasında yaptığı açıklamada, hedeflerinin her malzemeyi yerlileştirmek olduğunu belirtti.

Yerli Üretim Ekonomiye Katkı Sağlayacak

Muhçı, yerli üretim malzemelerin ekonomik anlamda Türkiye’ye ciddi katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Yerli üretim arama kurtarma cihazları ve malzemeleri Türk sanayisine ivme kazandıracak.” dedi. Şu anda 34 kalem malzemenin 14 tanesinin yerli üretildiğini ve testlerinin olumlu sonuçlar verdiğini belirten Muhçı, AFAD’ın ekipman ve cihazların yüzde 100’ünü yerli yapmayı hedeflediğini söyledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli