TÜRKİYE’NİN EN İYİ OPERA SANATÇISI TENOR SEDAT CAN ÖZTOPRAK İSPANYA’YI FETHETTİ

Sıradaki içerik:

TÜRKİYE’NİN EN İYİ OPERA SANATÇISI TENOR SEDAT CAN ÖZTOPRAK İSPANYA’YI FETHETTİ

ABD, Yunanistan Merkezli Casus Yazılım Şirketine Yaptırım Uyguladı

72 okunma — 06 Mart 2024 10:05
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 65e815b28fbd8

ABD Hazine Bakanlığı Intellexa Şirketine Yaptırım Kararı Aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Predator casus yazılımını meydana getiren Yunanistan merkezli Intellexa şirketine yaptırım kararını açıkladı. Şirketin ve bağlantılı kişilerin yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Yaptırım Listesinde Kimler Var?

Intellexa ve bağlantılı 2 kişi ile 5 kuruluşun yaptırım listesine alındığı açıklamada, bu kişi ve şirketlerin, **”ABD’li hükümet yetkilileri ve gazeteciler dahil ülke vatandaşlarını hedef alan casus yazılımın geliştirilmesi, işletilmesi ve dağıtımını yaptığı”** belirtildi. Intellexa’nın kurucusu Tal Jonathan Dilian ve yöneticilik hizmeti sağlayan Sara Aleksandra Fayssal Hamou da yaptırım listesinde yer aldı.

Predator Casus Yazılımı

Intellexa’nın geliştirdiği Predator, İsrailli yazılım firması NSO’nun Pegasus isimli casus yazılımından esinlenerek tasarlandı. Predator, akıllı telefonlara gönderilen bağlantılar aracılığıyla cihaza sızıyor ve telefonun arama kayıtları dahil birçok bilgiye erişim sağlıyor. Casus yazılım, Nisan 2022’de Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda tespit edilmesiyle gündeme gelmişti.

Yaptırım Listesindeki Diğer Kuruluşlar

İrlanda merkezli Intellexa Limited, Thalestris Limited, Kuzey Makedonya merkezli Cytrox AD ve Macaristan merkezli Cytrox şirketleri de yaptırım listesine alındı. Yaptırım kararı, casus yazılımın geliştirilmesi ve dağıtımına ilişkin endişeleri yansıtıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli