Avrupa Komisyonu Apple, Google ve Meta’ya Soruşturma Başlattı

Sıradaki içerik:

Avrupa Komisyonu Apple, Google ve Meta’ya Soruşturma Başlattı

AB Komisyonu, Apple’a Karşı DMA Kapsamında Soruşturma Açtı

30 okunma — 24 Haziran 2024 15:20
avatar

Oyun Haber

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

image 66796480e3233

AB Komisyonu, App Store Kurallarını Değerlendiriyor

AB Komisyonu, Apple’ın App Store kurallarının uygulama geliştiricileri engellediği gerekçesiyle Diijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında açılan soruşturmaya resmi olarak start verdi.

App Store’un Yönlendirme Kuralları ve AB Yasaları

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, uygulamalarını App Store aracılığıyla dağıtan geliştiricilere, müşterilerine alternatif ve daha ucuz satın alma seçenekleri sunmaları gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca, Apple’ın App Store’un yönlendirme kuralları ve diğer ilişkilerini düzenleyen şartların AB kurallarına uygun olmadığı belirtildi.

AB Komisyonu Üyesi Breton’dan Apple’a Eleştiri

AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Apple hakkında sert eleştirilerde bulundu. Breton, Apple’ın yenilikçi firmaları sıkıştırdığını ve tüketicilere yeterli fırsat ve seçenek sunmadığını belirtti. Breton, Apple’ın DMA ile uyumlu olması için ek adımlar atacaklarını açıkladı.

AB’nin Katı Dijital Kuralları

AB, teknoloji kuralları kapsamında büyük şirketleri ve dijital platformları daha sıkı denetlemeye alıyor. AB’nin dijital yasalarını ihlal eden şirketlere, küresel cirolarının yüzde 10’una varacak kadar yüksek para cezaları verilebiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli