Online Oyunlarda Ani Fps Düşüşleri Sebebi ve Çözümü

Sıradaki içerik:

Online Oyunlarda Ani Fps Düşüşleri Sebebi ve Çözümü

2022 Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

394 okunma — 06 Mart 2022 10:00
avatar

enuygunkredi

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

2022-uzman-cavus-maaslari-ne-kadar

Türk Silahlı Kuvvetlerinde profesyonel olarak askerlik görevi yapan kişilere uzman çavuş denir. Askeri hiyerarşiye göre uzman çavuşlar birliklerdeki bulunan subay ve astsubayların alt rütbesinde görev yapmaktadırlar. Uzman çavuş olabilmek için Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlemiş olduğu kriterleri taşıyanların mülakat ve sınav aşamalarını geçtikten sonra herhangi bir sağlık sorunu olmadığını gösteren sağlık raporu almaları halinde gerçekleşmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri farklı komutanları için ihtiyaçları dâhilinde uzman çavuş alımı ilanına çıkarlar. Kuvvet komutanlıkları Hava, Kara, Deniz ve Jandarma olarak gruplara ayrılır ve her birinin içinde farklı görev alanları bulunmaktadır. Uzman çavuş olmaya hak kazanan adaylar belli bir dönem eğitim aldıktan sonra görev yerlerine dağılırlar. Ülkemizin korumasında önemli bir yere sahip olan uzman çavuşlar hem ülkemizde hem de yurt dışında görev yapmaktadırlar. Uzman çavuş maaşları ne kadar olduğunu merak ediyorsanız bu hem kişinin görev yaptığı yere göre hem de kıdemine göre değişiklik göstermektedir. Yeni mezun olarak görev yapan uzman çavuşlar batıda ortalama olarak 5800 ile 6500 TL arasında maaş alırlar. Ayrıca maaşlarına ek olarak 800 TL asayiş tazminatı ücreti alırlar.

Doğuda Görev Yapan Uzman Çavuşların Maaşları Ne Kadar?

Yeni mezun olarak doğu bölgelerinde görev yapan uzman çavuşların maaşları ortalama olarak 8000 ile 10000 TL arasında maaş almaktadırlar. Piyade komando uzman çavuş olarak görev yapan personellerin maaşları ekstra olarak 13000 TL ye kadar artış göstermektedir. Maaşları etki eden durumlar bulunmaktadır. Uzman çavuş maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız sabit bir rakam olmadığını ve maaşları etkileyen birçok faktör olduğunu unutmamalısınız. Uzman çavuş maaşlarını artıran etkenler kişinin evli ya da bekâr olması ve çocuk sayısı ile alakalıdır. Ayrıca kişinin rütbesi, kıdemi, görev sınıfı maaşları etkileyen bir başka faktördür. Uzman çavuşların maaşlarından bazı kesintiler yapılarak ileride kullanabilmeleri için birikim hesapları oluşmaktadır. Oyak ve Ev konut birikimi tüm silahlı kuvvetlerde görev yapan personellerin maaşlarından kesinti yapılarak buralarda birikim hesabı oluşmaktadır. Personeller istedikler zaman bu birikim hesaplarında bulunan paralarını kullanabilir ve birikim hesaplarını kapatabilirler.

Suriye’de Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Ülkemiz için önemli bir sınır bölgesi olan ve son yıllarda meydana gelen Suriye iç savaşları sebebiyle bölgenin önemi her geçen gün artmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye bölgesinden ülkemize gelebilecek tehditleri önleyebilmek adına burada her zaman askerli birlik bulundurmaktadır. Terör bölgesi olması ve Ohal bölgesi olmasından dolayı Suriye’de görev yapan uzman çavuşların maaşları farklı durumdadır. Suriye’de görev yapan uzman çavuşların en düşük kıdemli olanı 13500 TL olarak belirlenmiş ve terör tazminatı eklenerek yaklaşık olarak 18000 TLye yükseltilmiştir. Suriye’de bulunan uzman çavuşlara ekstra doğu tazminatı ödenmez.

Uzman Çavuş Maaşları Neden Farklılık Gösterir?

Uzman çavuşların maaşlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örnek olarak piyade olarak görev yapan bir uzman çavuş ile ulaştırma görevi yapan uzman çavuş farklı maaş alabilir. Bir diğer örnek olarak da doğuda görev yapan uzman çavuş ile doğu sınır karakollarında görev yapan uzman çavuş farklı maaş alabilirler. Ayrıca görev yaptığınız birlikte rütbesiz asker olup olmaması da maaşları 50-100 TL arasında değişiklik gösterebilir. Uzman çavuş maaşları ne kadar sorusunun net bir cevabı yoktur. Evlilik ve çocuk sayısı maaşları etki ederken görev sınıfınız ve görev yeriniz de maaşınızı etkilemektedir. Bazı dönemlerde uzman çavuşluktan astsubaya geçiş yapma sınavları yapılmakta ve bu fırsatı kaçırmamanız tavsiye ediliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli