Robloxta Nasıl Oyun Yapılır?

Sıradaki içerik:

Robloxta Nasıl Oyun Yapılır?

2022 Polis Maaşları Ne Kadar?

628 okunma — 04 Mart 2022 10:00
avatar

enuygunkredi

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

2022-polis-maaslari-ne-kadar

Bazı mesleklerden bahsederken yalnızca çalışma şartlarından ya da alınan maaşlardan bahsetmek mümkün değildir. Polislik de bu kutsal mesleklerden bir tanesi. Vatandaşlarımızın güvenliğinden sorumlu olan polislerimiz kutsal bir görevi icra ediyorlar. İnsanların korunması ve ülke düzeninin sağlanması için canlarını ortaya koyan polislerimiz için verilen tüm maaşlar yetersiz kalacaktır.

Polis olmayı isteyen ve buna hayatını adayan kişiler her zaman iyi şartlarda yaşamlarına devam etmeyi hedeflerler. Polis olmanın birçok zorluğu olmasına rağmen maaşlarının iyi düzeyde olması önemli avantajlarından bir tanesidir. Polis maaşları konusunda araştırmalar yapan kişiler birçok farklı fiyat ile karşı karşıya gelebilirler. Bunun sebebi maaşların farklı etmenlere bağlı olmasıdır.

Polis Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen kişilerin bu hayallerine kavuşmaları için belli başlı şartlar bulunuyor. Bu şartların çok ağır olmadığını söylemek gerekli. Ülkemizde polis olabilmek için lise, ön lisans ya da lisans mezunu olma şartı bulunuyor. Vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı bu şartı taşımakta. Ancak alınan eğitim polis olduktan sonra ki rütbeniz üzerinde büyük etkiler bırakacaktır. Bu yüzden araştırmanızı en iyi şekilde yapmanız gerekli.

Her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından sınavlar yapılır. Liseden mezun olan kişiler üniversite sınavına girdikten sonra belirli bir puanın üzerinde alırlarsa polislik sınavına girmeye hak kazanırlar. Sonrasında Polis Akademisi’nde alacakları eğitim ile muhteşem birer polis olacaklardır. Üniversite eğitimlerinin polis olarak almayan ve kendi bölümlerinden mezun olan kişiler de sonrasında sınavlar için başvuruda bulunarak polis olabilirler.

Polis olurken kişilerin tercih ettiği yollar polis maaşları üzerinde de etkili olacaktır. Polislerin rütbesi ne kadar yüksek olursa alacakları maaşlar da o seviyede yükselir. Polis Akademisi mezunu olan kişiler devamlı olarak yükselmeye devam edebilirler. Lise mezunu ya da ön lisans mezunu olan kişiler en alt kademeden göreve başlayacaklardır. Lisans mezunları ise ortada kademeden başlayıp belirli miktarda yükselebilirler.

Polis Olmak İsteyenlerde Hangi Özellikler Bulunmalı?

Polis olmaya karar veren kişilerin yazılı, sözlü ve fiziksel sınavları geçmesi gerekir. Sınavlar arasında fiziksel sınavlar olduğundan gerçekleştirilecek olan testleri geçecek seviyede fiziksel yapıya sahip olunması şarttır. Her zaman sağlıklı bir vücut ile bu sınavlara katılım gösterilir.

Polis olmayı seçecek kişiler belirli zaman aralıkları ile tayin olurlar. Bir anda bütün düzenlerini terk edip yeni bir düzene ayak uydurmaları gerekli olacaktır. Hem kendileri hem de aileleri için zorlu bir süreç olabilir. Bunun yanı sıra evlerinden ayrıldıkları her an canlarını tehlikeye atmış olurlar. Bunun bilincinde olmaları ve bu şekilde yaşamaya alışmaları gerekli olacaktır.

Polisin Görevleri Nelerdir?

Polisin görevleri kısaca;

 • Kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak,
 • Yasaların uygulanmasını sağlamak,
 • Suçları olaylar yaşanmadan önce tespit etmek ve soruşturmaları gerçekleştirmek,
 • Gerekli belge ve lisansları düzenlemek, şeklinde sıralanabilmektedir.

Kişiler polis maaşları konusunda araştırmalar yaparken görevleri iyi analiz etmelidir. Hayatları boyuna bu görevleri yerine getirecekleri için kendilerine uygun görmediklerinde bu mesleği tercih etmemeleri önem arz eder.

Polis Maaşı Ne Kadar?

Devlet tarafından belirlenen polis maaşları her sene değişikliğe uğrar. Asgari ücrete göre şekillenen maaşlardır. 2022 senesinde açıklanan maaşlar en yüksek 19.280 TL seviyene çıkmaktadır. Ancak bu maaş en yüksek rütbeli polisler tarafından alınır.

Ortalama polis maaşları 9710 TL olarak açıklanmaktadır. Polislerin büyük kısmı bu seviyede maaş kazanırlar. Her geçen sene rütbelerinde ve kıdemlerinde yaşanan değişimle birlikte maaşlarında artışlar meydana gelecektir. Yaşam şartları her geçen dün daha iyiye gitmeye devam eder.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli